Skip to content

217 Fourth StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Dec 23, 2014

Property Information

Block1010
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,426
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
28%
Improvement Value:$138,000
72%
Total Assessment$190,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,854+3.0%
2024$7,628+6.5%
2023$7,163+0.8%
2022$7,108+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft1,426DeedBook 2578, Page 263

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2306, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1900