Skip to content

59-61 Fifth StPassaic, NJ 07055

Built 1935

Last Sale Price
$307,000
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block1014
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,116
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
34%
Improvement Value:$126,100
66%
Total Assessment$191,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,879+3.0%
2024$7,652+6.5%
2023$7,185+0.8%
2022$7,130+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$307,000

To:

Sq Ft1,116DeedBook 4217, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1935