Skip to content

60 Fourth St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$500,600
Last Sale Date
Feb 23, 2022

Property Information

Block1014
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage2,904
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,500
22%
Improvement Value:$182,000
78%
Total Assessment$234,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,668+3.0%
2024$9,389+6.5%
2023$8,817+0.8%
2022$8,749+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,600

To:

Sq Ft2,904DeedBook 4312, Page 119

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 2396, Page 97Recorded11/14/2013

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook N-127, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 1900