Skip to content

177 Ninth St.Passaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$517,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block1019
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,801
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,400
24%
Improvement Value:$149,000
76%
Total Assessment$196,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,098+3.0%
2024$7,864+6.5%
2023$7,385+0.8%
2022$7,328+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$517,000

To:

Sq Ft1,801DeedBook 4916, Page 35

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 560, Page 252

Property Sale

Sale
$95,000

To:

DeedBook E156, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1910