Skip to content

181 Ninth StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Jul 10, 2017

Property Information

Block1019
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,560
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,900
23%
Improvement Value:$162,700
77%
Total Assessment$212,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,766+3.0%
2024$8,513+6.5%
2023$7,994+0.8%
2022$7,932+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900