Skip to content

185 Ninth St.Passaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Oct 16, 1998

Property Information

Block1019
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SF/APTS/6U
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,900
13%
Improvement Value:$327,300
87%
Total Assessment$377,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,552+3.0%
2024$15,103+6.5%
2023$14,183+0.8%
2022$14,073+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000

To:

DeedBook 158, Page 247