Skip to content

136 Ninth St.Passaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block1020
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/6 APTS
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,700
14%
Improvement Value:$299,500
86%
Total Assessment$348,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,356+3.0%
2024$13,942+6.5%
2023$13,092+0.8%
2022$12,991+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$810,000

To:

DeedBook 4297, Page 251

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 723, Page 129

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook V157, Page 15