Skip to content

90 Tenth St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 2, 2018

Property Information

Block1024
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningPD-4
Sq Footage1,536
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,900
20%
Improvement Value:$205,000
80%
Total Assessment$254,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,510+3.0%
2024$10,206+6.5%
2023$9,584+0.8%
2022$9,510+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 3267, Page 241

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 3159, Page 270Recorded10/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900