Skip to content

156 Eighth StPassaic, NJ 07055

Built 1940
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2023

Property Information

Block1025
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/6U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,900
13%
Improvement Value:$335,600
87%
Total Assessment$385,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,894+3.0%
2024$15,435+6.5%
2023$14,495+0.8%
2022$14,383+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook G163, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1940