Skip to content

14 Fourth StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Oct 26, 2010

Property Information

Block1033
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
Description---
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
84%
Improvement Value:$4,900
16%
Total Assessment$31,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,286+2.9%
2024$1,249+6.5%
2023$1,173+0.8%
2022$1,164+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$40,000

From:

To:

DeedBook 2385, Page 43Recorded10/18/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 166, Page 179

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook N-127, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1900