Skip to content

10 Fourth StPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Jan 21, 2015

Property Information

Block1033
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/12U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
10%
Improvement Value:$555,000
90%
Total Assessment$620,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,563+3.0%
2024$24,825+6.5%
2023$23,312+0.8%
2022$23,132+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940