Skip to content

5 Fourth StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 5, 2002

Property Information

Block1034
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,368
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,900
32%
Improvement Value:$105,800
68%
Total Assessment$155,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,420+3.0%
2024$6,234+6.5%
2023$5,854+0.8%
2022$5,809+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930