Skip to content

54 First St.Passaic, NJ 07055

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 1, 2017

Property Information

Block1039
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/OFF/2APTS
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
13%
Improvement Value:$217,500
87%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,308+3.0%
2024$10,010+6.5%
2023$9,400+0.8%
2022$9,328+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 3013, Page 259

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 645, Page 25

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 207, Page 268

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook P142, Page 284

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook Y125, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1900