Skip to content

50 Wall St.Passaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Mar 28, 2013

Property Information

Block1017
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S/WHSE
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,700
12%
Improvement Value:$219,400
88%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,312+3.0%
2024$10,014+6.5%
2023$9,404+0.8%
2022$9,331+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

DeedBook 2304, Page 38

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 1572, Page 126

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 415, Page 252