Skip to content

40 Market StPassaic, NJ 07055

Built 1940
Church/Charitable

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 1, 2024

Property Information

Block1040
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage3,570
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
44%
Improvement Value:$140,000
56%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$10,656+57.0%
2017$6,785-16.7%
2016$8,148+1.7%
2015$8,015+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft3,570DeedBook 4785, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1940