Skip to content

123 Market StPassaic, NJ 07055

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Aug 2, 2017

Property Information

Block1043
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/RETAIL
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage2,275
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
14%
Improvement Value:$193,500
86%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,277+3.0%
2024$9,009+6.5%
2023$8,460+0.8%
2022$8,395+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 3129, Page 264Recorded8/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1940