Skip to content

76 Market St.Passaic, NJ 07055

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 15, 2016

Property Information

Block1041
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S/RETAIL/1APT
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
46%
Improvement Value:$130,800
54%
Total Assessment$240,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,928+3.0%
2024$9,642+6.5%
2023$9,054+0.8%
2022$8,984+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 2843, Page 264

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 478, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1940