Skip to content

Canal St(Block 1078 Lot 1)Passaic, NJ 07055

Built 1934

Last Sale Date
Jun 12, 1997

Property Information

Block1078
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2&3 B
Dwellings---
ZoningM-2
Sq Footage---
Acreage3.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,032,300
15%
Improvement Value:$6,047,500
85%
Total Assessment$7,079,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$291,900+3.0%
2024$283,475+6.5%
2023$266,200+0.8%
2022$264,147+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1934