Skip to content

1-25 Eighth StPassaic, NJ 07055

Built 1925
Industrial

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Jan 17, 1991

Property Information

Block1029
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description12CB/2SCB/WHSE
Dwellings---
ZoningM-2
Sq Footage---
Acreage3.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,529,000
75%
Improvement Value:$509,600
25%
Total Assessment$2,038,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$84,051+3.0%
2024$81,626+6.5%
2023$76,651+0.8%
2022$76,060+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000

To:

DeedBook 128, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1925