Skip to content

34 Ann StPassaic, NJ 07055

Built 1901

Last Sale Date
Oct 27, 2016

Property Information

Block1084
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,016
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
38%
Improvement Value:$102,200
62%
Total Assessment$164,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,795+3.0%
2024$6,599+6.5%
2023$6,196+0.8%
2022$6,149+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook N-127, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1901