Skip to content

108 Washington PlacePassaic, NJ 07055

Built 1927
Church/Charitable

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block1085
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,100
5%
Improvement Value:$1,378,900
95%
Total Assessment$1,451,000

Tax History

YearProperty taxesChange
1998$5,835-3.0%
1997$6,015+0.0%
1996$6,015+14.9%
1995$5,235
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

DeedBook 3958, Page 254

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 1672, Page 12

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 236, Page 141

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook A140, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1927