Skip to content

222-224 Main AvePassaic, NJ 07055

Built 1980

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block1264
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S/2S/RET/OFF/
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,800
28%
Improvement Value:$462,300
72%
Total Assessment$642,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,474+3.0%
2024$25,710+6.5%
2023$24,143+0.8%
2022$23,957+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980