Skip to content

4-6 High St.Passaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 17, 2017

Property Information

Block2206
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
16%
Improvement Value:$490,000
84%
Total Assessment$585,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,120+3.0%
2024$23,423+6.5%
2023$21,996+0.8%
2022$21,826-14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

DeedBook 3177, Page 19