Skip to content

74 Palmer StPassaic, NJ 07055

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2022

Property Information

Block1291
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,686
Acreage104

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,400
21%
Improvement Value:$420,500
79%
Total Assessment$534,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,054+3.0%
2024$21,417+6.5%
2023$20,112+0.8%
2022$19,957+1.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 829, Page 185

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 678, Page 15