Skip to content

100 Palmer StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2024

Property Information

Block1290
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-1
Sq Footage3,790
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,100
27%
Improvement Value:$291,600
73%
Total Assessment$397,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,397+3.0%
2024$15,924+6.5%
2023$14,954+0.8%
2022$14,838+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 1692, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1925