Skip to content

23 Van Houten AvePassaic, NJ 07055

Vacant Land

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 24, 2018

Property Information

Block1292
Lot17

Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,536
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$9,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$371+3.0%
2024$360+6.5%
2023$338+0.8%
2022$336+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000

To:

DeedBook 3485, Page 34

Property Sale

SaleMulti
$102,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 3031, Page 122Recorded4/10/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook F-128, Page 437