Skip to content

25 Van Houten AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 24, 2018

Property Information

Block1292
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,536
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,700
41%
Improvement Value:$144,700
59%
Total Assessment$243,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,035+3.0%
2024$9,746+6.5%
2023$9,152+0.8%
2022$9,081+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 3485, Page 34

Property Sale

SaleMulti
$102,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 3031, Page 122Recorded4/10/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook F-128, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1925