Skip to content

132 Spring St.Passaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$466,000
Last Sale Date
Jun 19, 2017

Property Information

Block1296
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,124
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,800
34%
Improvement Value:$201,000
66%
Total Assessment$304,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,567+3.0%
2024$12,204+6.5%
2023$11,460+0.8%
2022$11,372+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$466,000

From:

To:

Sq Ft2,124DeedBook 3080, Page 251Recorded6/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1925