Skip to content

97 99 Howard AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block1296
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,944
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
41%
Improvement Value:$172,700
59%
Total Assessment$290,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,986+3.0%
2024$11,640+6.5%
2023$10,930+0.8%
2022$10,846+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,944DeedBook 4076, Page 148

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook K-128, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1925