Skip to content

144 Brook AvePassaic, NJ 07055

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2024

Property Information

Block1297
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,587
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,400
61%
Improvement Value:$114,300
39%
Total Assessment$289,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,944+3.0%
2024$11,600+6.5%
2023$10,893+0.8%
2022$10,809+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946