Skip to content

137 Brook AvePassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$414,000
Last Sale Date
May 17, 2016

Property Information

Block1320
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,433
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
33%
Improvement Value:$202,100
67%
Total Assessment$302,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,464+3.0%
2024$12,104+6.5%
2023$11,366+0.8%
2022$11,279+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$414,000

To:

Sq Ft2,433DeedBook 2837, Page 68

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 2338, Page 25Recorded7/11/2013

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 1960, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1920