Skip to content

210 Marietta AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 28, 1992

Property Information

Block1320
Lot62
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,474
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,000
48%
Improvement Value:$105,900
52%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,448+3.0%
2024$8,204+6.5%
2023$7,704+0.8%
2022$7,645+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,474DeedBook 131, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1900