Skip to content

197 Marietta Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 24, 2012

Property Information

Block1321
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,324
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,900
31%
Improvement Value:$222,500
69%
Total Assessment$322,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,293+3.0%
2024$12,909+6.5%
2023$12,122+0.8%
2022$12,029+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft2,324DeedBook 2212, Page 199

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1962, Page 238

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 1506, Page 274

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 570, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1925