Skip to content

195 Marietta AvePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Sep 15, 2025

Property Information

Block1321
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,904
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,900
28%
Improvement Value:$252,200
72%
Total Assessment$350,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,435+3.0%
2024$14,018+6.5%
2023$13,164+0.8%
2022$13,062+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

To:

Sq Ft2,904DeedBook 4991, Page 25

Property Sale

Sale
$186,620

To:

Sq Ft2,904DeedBook 4407, Page 132

Property Sale

Sale
$404,000

From:

To:

DeedBook 3011, Page 128Recorded3/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1940