Skip to content

16 Wayside Ct.Passaic, NJ 07055

Built 1960

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block1324
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,360
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,300
53%
Improvement Value:$131,700
47%
Total Assessment$281,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,586+3.0%
2024$11,251+6.5%
2023$10,566+0.8%
2022$10,484+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960