Skip to content

141 Terhune Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Apr 8, 1998

Property Information

Block1330
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,521
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,300
42%
Improvement Value:$153,800
58%
Total Assessment$265,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,930+3.0%
2024$10,615+6.5%
2023$9,968+0.8%
2022$9,891+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,521DeedBook 154, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1930