Skip to content

147 Terhune Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jul 9, 2015

Property Information

Block1330
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,985
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,300
36%
Improvement Value:$202,600
64%
Total Assessment$318,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,148+3.0%
2024$12,769+6.5%
2023$11,991+0.8%
2022$11,898+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,985DeedBook 2658, Page 234

Property Sale

Sale
$401,000
DeedBook 1107, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1930