Skip to content

601 Main AvePassaic, NJ 07055

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Dec 1, 2015

Property Information

Block2147
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage15,007
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$341,300
65%
Improvement Value:$183,700
35%
Total Assessment$525,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,646+3.0%
2024$21,021+6.5%
2023$19,740+0.8%
2022$19,588+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft15,007DeedBook 2737, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1950