Skip to content

437 Paulison AvePassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Oct 28, 2022

Property Information

Block3220
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description5YR TAX AGREE.
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage15,048
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$90,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,740+3.0%
2024$3,632-57.3%
2023$8,501+0.8%
2022$8,436+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

To:

Sq Ft15,048DeedBook 4431, Page 95

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,686DeedBook 4117, Page 206Recorded8/26/2021