Skip to content

33 BroadwayPassaic, NJ 07055

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Mar 8, 2021

Property Information

Block2150
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,800
40%
Improvement Value:$192,800
60%
Total Assessment$320,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,218+3.0%
2024$12,837+6.5%
2023$12,055-8.2%
2022$13,133+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

DeedBook 4010, Page 166

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook S161, Page 335

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook C138, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1940