Skip to content

145 Prospect St.Passaic, NJ 07055

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Sep 28, 2004

Property Information

Block2150
Lot22

Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,700
89%
Improvement Value:$10,200
11%
Total Assessment$96,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,995+3.0%
2024$3,880+6.5%
2023$3,643+0.8%
2022$3,615+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 876, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook F159, Page 338