Skip to content

26-28 BroadwayPassaic, NJ 07055

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2021

Property Information

Block2154
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/2RETAIL/4APT
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,300
29%
Improvement Value:$337,100
71%
Total Assessment$476,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,642+3.0%
2024$19,075+6.5%
2023$17,913+0.8%
2022$17,774+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook H158, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1940