Skip to content

59 Irving PlPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Oct 19, 1994

Property Information

Block2160
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,816
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,100
28%
Improvement Value:$159,600
72%
Total Assessment$221,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,141+3.0%
2024$8,877+6.5%
2023$8,336+0.8%
2022$8,272+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft1,816DeedBook 138, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1910