Skip to content

39 Irving PlPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Dec 23, 2019

Property Information

Block2160
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,809
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,200
29%
Improvement Value:$158,200
71%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,170+3.0%
2024$8,905+6.5%
2023$8,362+0.8%
2022$8,298+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,809DeedBook 3728, Page 264

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2958, Page 191Recorded12/16/2016

Property Sale

Sale
$39,527
DeedBook 333, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1910