Skip to content

291 Montgomry St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Sep 26, 2005

Property Information

Block2169
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-4FAMILY
Dwellings4
ZoningR-3
Sq Footage4,606
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,900
12%
Improvement Value:$514,500
88%
Total Assessment$585,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,136+3.0%
2024$23,439+6.5%
2023$22,011+0.8%
2022$21,841+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft4,606DeedBook 1120, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1900