Skip to content

434 Monroe St.Passaic, NJ 07055

Built 1955

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Oct 12, 2024

Property Information

Block2169
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,552
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
22%
Improvement Value:$265,600
78%
Total Assessment$340,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,043+3.0%
2024$13,638+6.5%
2023$12,807+0.8%
2022$12,708+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$655,000

To:

Sq Ft2,552DeedBook 4803, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1955