Skip to content

22 Tulip StPassaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2024

Property Information

Block2171
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/6U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage4,664
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,100
20%
Improvement Value:$280,100
80%
Total Assessment$348,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,356+3.0%
2024$13,942+6.5%
2023$13,092+0.8%
2022$12,991+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 1250, Page 297

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 793, Page 150

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 463, Page 109

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook A132, Page 556