Skip to content

110 Third StPassaic, NJ 07055

Built 1940
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2022

Property Information

Block1003
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/APTS/6U
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage4,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,500
16%
Improvement Value:$271,500
84%
Total Assessment$324,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,359+3.0%
2024$12,973+6.5%
2023$12,182+0.8%
2022$12,088+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$351,000

From:

To:

DeedBook 2741, Page 140Recorded12/16/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti

From:

To:

DeedBook 2646, Page 72Recorded6/19/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1940