Skip to content

65 Myrtle AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$260,254
Last Sale Date
Sep 8, 2014

Property Information

Block2171
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3B-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage3,988
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
17%
Improvement Value:$308,200
83%
Total Assessment$370,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,255+3.0%
2024$14,815+6.5%
2023$13,912+0.8%
2022$13,805+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,254

To:

Sq Ft3,988DeedBook 2528, Page 132

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 1315, Page 23

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 778, Page 67

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 344, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1930