Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
801 Main Ave.Passaic, NJ 07055
Last Sale Date
Oct 4, 2007
Property Information
Block2172
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.19
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$234,400
72%
Improvement Value:$90,200
28%
Total Assessment$324,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $13,383 | +3.0% |
| 2024 | $12,997 | +6.5% |
| 2023 | $12,205 | +0.8% |
| 2022 | $12,111 | +1.5% |
Property History
No events match the selected filters.